Soğuk Pilav Tarifi

Soğuk Pilav Tarifi Soğuk Pilav Tarifi

Soğuk Pilav

Malzemeler: 1 su bardağı pirinç, 1 adet havuç, birkaç dal dereotu, birkaç dal maydanoz, birkaç dal taze nane,  ½ çay bardağı zeytinyağı, 1 bardak haşlanmış bezelye, 1 bardak haşlanmış tane mısır, 10 adet kornişon turşu, 1 limon suyu, 2 bardak sıcak su, ½ çay bardağı kapari, 5 adet yeşil soğan, karabiber, tuz.

Hazırlanışı: Normal pilav için ön hazırlık aşamasındaki gibi pirinçleri yirmi dakika kadar tuz atılmış sıcak suda bekletiyoruz. Sürenin dolmasına yakın bir tencereye zeytinyağı koyup süzdürdüğümüz pirinçleri ilave ederek beş dakika kadar kavuruyoruz. Daha sonra sıcak su ve tuzunu ilave ederek kapağını kapatıp pişmesini sağlıyoruz. Pişen pilavınızın bir süre dinlenmesi ve klasik pilavdan bu tarifi ayıran en büyük özellik olarak soğumuş hale gelmesi gerek. Diğer yandan önce kornişon turşularını küp şekline doğrayıp bir kenara ayırarak havucu rendelemeye başlayabilirsiniz. Aslında tercihe göre havucu haşlayarak küçük parçalar halinde doğramak da bir başka seçenektir. Dereotu, nane ve maydanozdan oluşan yeşillikleri de kıydıktan sonra bezelye, mısır ve kapari ile birlikte tüm bu malzemeleri soğuyan pilava ekleyin. Servise yakın bir saatte limon suyu, karabiber ve tuzdan oluşan karışımı da pilava ilave ettikten sonra yemeğiniz artık hazır demektir. Bu tarif özellikle yılbaşı gibi sofraların hazırlanması ve toplanması arasında uzun saatlerin geçtiği özel gecelerde ya da çaya misafir davet ettiğinizde en büyük kurtarıcınız olacaktır. 

YORUMLAR

Tags : Soğuk Tarifi Pilav Tarifi Tarifi Tarifi Soğuk Pilav Tarifi ve yapılışı, kolay Soğuk Pilav Tarifi resimli ve yapılışı nurselin mutfağı Soğuk Pilav Tarifi ardanın mutfağı