Su Böreği Tarifi

Su Böreği Tarifi Su Böreği Tarifi

Su Böreği Tarifi

Su böreği için gerekli malzemeler;

6 adet yumurta, 250 gram kadar tereyağı, 500 gram kadar taze kaşar peyniri, 1 demet maydanoz, yarım çay bardağı su ve kıvamına göre un.

Su böreğinin hazırlanışı;

Öncelikle yumurtaları kırıp arkasından yumurta ile un ve su beraber karıştırarak yumuşak bir hamur yapın. Bu hamuru 10 parçaya ayırın.  Ayırdığınız hamur parçalarını yaklaşık bir buçuk saat kadar uygun bir yerde dinlendirin arkasından ayırdığınız 10 yumak parça tek tek bir de yerde bez üstünde açılır. Açma işi bittikten sonra geniş bir tencereye de kaynayan tuzlu suyun içine yufkalar tek tek batırılarak haşlanır. Seçeceğiniz tencereyi yufkaların boyuna göre ayarlamanız gerekir.  Sıcak sudan çıkarılan yufka bol soğuksuda çalkalanır. Yağlanmış tepsiye dizilir. Direk her katın arasına eritilmiş tereyağı dökülür. Üç yufka daha sonra iç harcı peynir ve maydanoz karışımı yerleştirilir. Yufkaların hepsi bittikten sonra çok ateşli bir fırında pişirilir. Çok lezzetli ve börek salonlarının vazgeçilmezi olan su böreğini sizde evinizde rahatça yapabilirsiniz. Afiyet olsun. 

YORUMLAR

Tags : Su Tarifi Böreği Tarifi Tarifi Tarifi Su Böreği Tarifi ve yapılışı, kolay Su Böreği Tarifi resimli ve yapılışı nurselin mutfağı Su Böreği Tarifi ardanın mutfağı