Mantarlı Tavuk Budu Tarifi

Mantarlı Tavuk Budu Tarifi Mantarlı Tavuk Budu Tarifi


Mantarlı Tavuk Budu Tarifi

Mantarlı Tavuk Budu için gerekli malzemeler;

2 adet tavuk budu, 3 diş sarımsak, 1 kase mantar, çeşitlerinden biri olabilir tuz, karabiber, kekik, bir baş soğan, sıvıyağ.

Mantarlı tavuk budunun sosunu hazırlamak için;

Bir kase ev yapımı ketçap ya da domates suyu, bir tutam fesleğen, zeytinyağı, tuz ve karabiber.

Mantarlı tavuk budunun hazırlanışı;

Önce mantarlarımızı soğan ve sarımsağı ince ince doğradıktan sonra bir tavaya sıvıyağ alıp kavuruyoruz. Tuzlarını karabiberini keki serpip soğumaya bırakıyoruz. Tavuk butlarını kemiklerinden ayırıp iki buzdolabı poşeti arasında et döveceği ile döverek iyice genişletiyoruz. Tuz karabiber serptikten sonra mantarlı harcı tavukların kenarına koyarak paylaştırıyoruz. Harcı koyduğunuz taraftan başlayarak rulo şeklinde sarıyoruz. Bitiş yerini iki üç yerinden kürdan tutturuyoruz. Bir fırın kabına bitiş yeri alta gelecek şekilde yerleştiriyoruz önceden ısıtılmış olan 180 derecelik fırında nar gibi kızarana kadar kızartıyoruz. Burada sosunu hazırlayalım. Sosu için bir tavaya zeytinyağını alıyoruz.  İçerisine ince ince doğranmış fesleğen bir iki kez karıştırdıktan sonra ev yapımı ketçap veya domates suyunu üzerine boşaltıyoruz.  İkisi de yoksa taze domatesleri de sıkıp kullanabilirsiniz. Tuzunu karabiberini koyup bir taşım kadar kaynatıyoruz. Sosumuzu servis edeceğimiz tabağa alıp yayıyoruz. Pişen tavukların kürdanları çıkartıp dilimleyerek üzerinden diziyoruz. Taze fesleğen ve süsleyip sıcak sıcak servis ediyoruz. Afiyet olsun..

YORUMLAR

Tags : Mantarlı Tarifi Tavuk Tarifi Budu Tarifi Tarifi Tarifi Mantarlı Tavuk Budu Tarifi ve yapılışı, kolay Mantarlı Tavuk Budu Tarifi resimli ve yapılışı nurselin mutfağı Mantarlı Tavuk Budu Tarifi ardanın mutfağı