Köfteli Bamya Tarifi

Köfteli Bamya Tarifi Köfteli Bamya Tarifi


Köfteli Bamya

 Gerekli malzemeler;  100 gram kuru çiçek bamya, 1 kuru soğan, 1 çorba kaşığı domates salçası, 2 çorba kaşığı biber püresi, 1 çorba kaşığı tereyağı, 1 adet limon, tuz ve su.

 Köftesi için; 250 gram kadar kıyma, bir küçük kuru soğan, tuz, karabiber ve sıvı yağ.

Hazırlanışı; kuru bamyaları üzerine çıkacak kadar su koyup ipi ile birlikte haşlamaya bırakıyoruz. Bir yarım limonun suyunu ilave ediyoruz. Bamyalar yarı kıvamda haşlandıktan sonra sudan çıkartıp soğuduktan sonra iplerinden ayırıyoruz. Başka bir tenceremizde tereyağını alıp ince doğranmış olan suyunu koyup kavuruyoruz. Üzerine domates salçasını biber salçasını ekleyip tekrar kavurduktan sonra tekrar üzerine sıcak su döküyoruz.  Haşlanmış bamyalar ilave edip kapağını kapatıyoruz ve kısık ateşte kaynarken köftelerini hazırlamaya başlıyoruz. Köftesini hazırlamak için kıymanın üzerine soğanı rendeleyip ardından tuz karabiber ekleyerek yoğuruyoruz.  Haşlanmış nohut tanesi büyüklüğünde misket köfteler yapıp bir tabağa alıyoruz. Üzerine hafifçe un serpip tabağı aldıktan sonra unlanmış köfteleri teflon tavada yağda biraz kızartıyoruz. Kızarttığımız köfteleri pişmekte olan bamyanın üzerine ilave ediyoruz tuzu ve kalan yarım limon suyunu koyup kaynatmaya devam ediyoruz. Kontrol ettikten sonra bamyaların pişme kıvamına bakıp altını kapatıyoruz.

YORUMLAR

Tags : Köfteli Tarifi Bamya Tarifi Tarifi Tarifi Köfteli Bamya Tarifi ve yapılışı, kolay Köfteli Bamya Tarifi resimli ve yapılışı nurselin mutfağı Köfteli Bamya Tarifi ardanın mutfağı