Havuçlu Top Tarifi

Havuçlu Top Tarifi Havuçlu Top Tarifi

Havuçlu Top Tarifi, yapılışı kolay bir tatlı tarifi olan havuçlu kek hem damagınıza hitap edecek hem de bütçenizi zorlamayacak bir tatlı çeşididir. Özellikle yaz ayları için hafif bir tatlıdır.

Malzemeler; dört ya da beş adet havuç, bir çay bayradağı toz şeker, bir çay bardağı ceviz, bir paket petibör bizküvi, bir paket hindistan cevizi.

Hazırlanışı; beş adet havucun dışını temizliyoruz. Ardından rende ile ince ince rendeliyoruz. Rendelemiş olduğumuz havuçları bir tencereye boşaltıyoruz. Daha sonra üzerinde şekeri ilave ediyoruz. İkisini on beş dakika kadar arada bir karıştırarak pişiriyoruz. Havuçların yanmamasına dikkat edelim. Havuçlar piştikten sonra üzerine cevizi ilave edelim beş dakika kadar da cevizle birlikte pişirelim. Bu karaışım pişerken bir taraftan da petibör bisküviler ince ince yani toz haline alacak şekilde ezilmelidir. Pişen havuçların üzerine toz haline getirmiş olduğumuz petibör bisküvileri ekleyip karıştırıyoruz. Elinizin yanmaması için bu işlemi önce bir kaşık yardımıyla yapıyoruz. Daha sonra elimizle iyice karıştırıyoruz. Elimizle bir ceviz büyüklüğünde toplar elde ediyoruz. Hindistan cevizine batırıyoruz. Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra en son havuç topların üzerine hafif bir şekilde hindistan cevizi serpiştiriyoruz. Hazırlamış olduğumuz havuç topları yarım saat kadar buzdolabında bekletiyoruz.

Buzdolabından çıkan havuç topların her birinin üzerine kürdan batırıyoruz. Eger daha güzel bir görüntü olmasını isterseniz kürdanların üzerine boncuk tarzı şeyler de ekleyip yapıştırabilirsiniz. Göze daha çok hitap edecektir. Havuç topları servis etmek için tabaklara koyabilirsiniz. Afiyetle havuç topları yiyebilirsiniz.

YORUMLAR

zeynep
Güzel oldu..wonderfull


Tags : Havuçlu Tarifi Top Tarifi Tarifi Tarifi Havuçlu Top Tarifi ve yapılışı, kolay Havuçlu Top Tarifi resimli ve yapılışı nurselin mutfağı Havuçlu Top Tarifi ardanın mutfağı