Arpa Şehriyeli Pilav Tarifi

 Arpa Şehriyeli Pilav Tarifi Arpa Şehriyeli Pilav Tarifi

 Arpa Şehriyeli Pilav

Akşam yemeklerinde tercih edebileceğiniz güzel bir yemek tarifi hazırladık.

 Kullanılacak Malzemeler

  1. 1,5 su bardağı pilavlık bulgur
  2. Bir çay bardağı arpa şehriye
  3. 1 orta boy sarı soğan
  4. yarım çay bardağı sıvı yağ
  5. bir adet kırmızı biber
  6. 1 adet domates
  7. tuz
  8. Yeteri kadar su
  9. kimyon ve karabiber

 

 Arpa Şehriyeli Pilavın Yapılışı

  Öncelikle domates ve biberler iyice yıkandıktan sonra küp şeklinde doğranır. Daha sonra soğanlar ince ince doğranır. Arpa şehriyeli pilav yapımı için öncelikle yağ ve şehriyeler tencereye alınır ve kavrulur. Şehriyeler kızardıktan sonra küp küp doğranan domates, biber ve soğanlar tencere içerisine alınarak kavrulmaya başlanır. Daha sonra içerisine bulgurlar ilave edilir. Pilavın baharatları atıldıktan sonra sıcak su ilave edilir.

 

 Şehriyeli bulgurlu pilavınızın farklı bir tadı olmasını isterseniz içerisine biber ya da domates salçası da ekleyebilirsiniz. Özellikle daha kırmızı renk veren salça aynı zamanda pilavınızın da tadını değiştirecektir. Tencere içerisine kaynamış su koyarak bulgurların kısa sürede yumuşamasını sağlarsınız. Pilav suyunu çekene kadar orta ateşte pişirilmelidir. Üzerinde çok az su kalınca pilavın altı kapatılır ve dinlenmeye bırakılır. Tencerede pilavın dinlenmesi için temiz bir bez kullanabilirsiniz. Pilav kendini çektikten sonra bir kaseye alınır ve daha sonra servis tabağı içerisinde ters çevrilir.

 

YORUMLAR

Tags : Tarifi Arpa Tarifi Şehriyeli Tarifi Pilav Tarifi Tarifi Tarifi Arpa Şehriyeli Pilav Tarifi ve yapılışı, kolay Arpa Şehriyeli Pilav Tarifi resimli ve yapılışı nurselin mutfağı Arpa Şehriyeli Pilav Tarifi ardanın mutfağı