Katmer Poğaça Tarifi

 Katmer Poğaça Tarifi Katmer Poğaça Tarifi

 Katmer Poğaça Tarifi

 Katmer Poaça İçin Hamur Malzemleri

 Öncelikle katmetli poaça yapmak için önceden hamurunu hazır etmeniz gerekmektedir. Hamur için kullanacağınız ölçülerin 1'e 1 ölçüde olması bu tarif için yeterli olmaktadır. Hamurun hazırlanması için 1 bardak ılık su, 1 bardak ılık süt, 1 bardak sıvıyağ gerekmektedir. Hamur mayalı olacağından dolayı 1 paket yaş maya kullanmanız gerekmektedir. Hamurun içerisinde 3 yumurta gerekli olmaktadır. 1 yumurtanın sarısı hamurun üzerne sürülmek üzere ayrılmalıdır. Hafif şekerli bir hamur olması için iki yemek kaşığı şeker ilave etmeniz daha tatlı bir hamur elde etmenize yardımcı olacaktır. Hamur için un miktarını kendiniz ayarlayabilirsiniz.

 Katmet poaçanın iç malzemelerinde tereyağ ve damla çikolata kullanılacaktır. Katmer görüntüsü için hamurların arasına terayağ sürülmesi gerekmektedir. İç malzemeler tatmamlandıktan sonra hamurun üzerine yumurta sarısı, şeker ve süt kullanılacaktır.

 Katmerli Poaçanın Hazırlanışı

 Katmerli poçaya yapımı için öncelikle hamur malzemeleri bir kab içerisine alınır. Öncelikle maya, süt ve şeket eritilir. Tüm malzemeler eklendikte sonra un elenerek yavaş yavaş eklenir. Hamur yoğurulduktan sonra dinlenmeye bırakılır. Hamur mayalandıktan sonra 4 beze haline getirilerek açılır. Daha sonra 4 parça yufka araları teryağ sürülerek yeniden açılır ve ince bir yufka haline getirilir. Eşit parçalara ayrılan hamurun içerisine damla çikolata eklenerek rulo şeklinde sarılır. En son üzerine yumurta sarısı süt ve şeker karışımı sürülerek fırınlanır.

YORUMLAR

Tags : Tarifi Katmer Tarifi Poğaça Tarifi Tarifi Tarifi Katmer Poğaça Tarifi ve yapılışı, kolay Katmer Poğaça Tarifi resimli ve yapılışı nurselin mutfağı Katmer Poğaça Tarifi ardanın mutfağı