Siyah İncir Reçeli

Siyah İncir Reçeli Siyah İncir Reçeli

Siyah İncir Reçelinin Yapılışı

 

Siyah İncir Reçeli Yapmak İçin Gerekli Olan Malzemeler

 

1 kg siyah incir, 6 bardak toz şeker (bardaklar su bardağı olacak), 1 çay bardağı demli çay, 1 çay kaşığı tereyağ, 1 kaşık limon suyu

 

Yapılışı

 

İncirler iyice yıkandıktan sonra süzülmesi için bir süzgecin içerisine konur. Süzülme işlemi bittikten sonra incirler ortalama bir boyutta doğranır. Daha sonra derince bir tencereye konur. Üzerlerine de toz şeker konularak kapak kapatılır. Bu şekilde altı saat kadar bekletilir. İsteyenler geceden bu işlemi yaparak sabaha kadar bekletebilirler.

 

Bu işlemden sonra da sürenin bitimin de üzerine 1 çay bardağı çay dökülerek tencere kaynatılmak üzere ocağa alınır. kaynama olayı başlayınca ocağın altını kısın. kaynayan reçelin üzerin de oluşan köpükleri bir kaşık ile toplayın. Eğer reçelin içerisine bir çay kaşığı olan tereyağını koyarsanız, bu bir çay kaşığı tereyağı reçelin köpürmesine engel olacaktır. reçeli sık sık kontrol ederek ocağın orta gözünde olan bölümünde 15 dk ile 20 dk arası kaynatın.

 

Reçelin kıvamı koyulaşmaya başladığında limon suyunu da reçele ilave ederek beş dakika kadar daha kaynattıktan sonra reçelin altını kapatın. Hazırlanan reçel soğumadan kuru halde kavanozlara doldurun ve kavanozların ağzını iyice kapatın. Serin ve kuru bir yerde muhafaza edin. Eğer reçel hemen yenecek ise reçeli soğumaya bırakın ve soğuduktan sonra kavanoza koyun ve daha sonra da buzdolabın da muhafaza etmeniz gerekir. 

YORUMLAR

Tags : Siyah Tarifi İncir Tarifi Reçeli Tarifi Siyah İncir Reçeli ve yapılışı, kolay Siyah İncir Reçeli resimli ve yapılışı nurselin mutfağı Siyah İncir Reçeli ardanın mutfağı