Ev Yapımı Tarhana

Ev Yapımı Tarhana Ev Yapımı Tarhana

Annemin Ev Yapımı Tarhanası Kış aylarının geldiği şu günlerde işten eve geldiğimiz de veya hasta yatağımızda hangimiz sıcacık anne tarhanası yemedik ki. Hele annemiz kendi elleriyle yaptığı tarhanayı kendi elleriyle bize yediriyorsa üstüne biraz karabiberle. Eminim hepiniz ertesi gün ayaktasınız. İşte şimdi size mis gibi anne tarhanası tarifi vereceğiz.

Annemin ev yapımı tarhanası harikadır hadi malzemelerimizi sayalım; Biz kalabalık aile olduğumuz için bol dökerdik tarhanayı isterseniz siz tarifi yarıya düşürerek yapabilirsiniz.Aslında eliniz alışınca hepsi göz kararı yapabileceğiniz

Malzemeler;

-3 kg'lık yoğurt 

-2 kglık yoğurt

-kabında salça yada domates (biz salçayı domates biber karışık yapıyoruz oda ev yapımı koyu olmuyor siz arzu ederseniz değiştirebilirsiniz.)

-Tuz

-Un (sert kıvamlı hamur olana kadar döküyoruz)

-Maya (ekmek hamuru mayası katıyoruz bir fırından temin edebilirsiniz hemen bir poğaçalık)

Malzemelerimiz bunlar şimdi yapılışına ve dökümüne geçelim.

Yapılışı;

Derin bir leğene yoğurt maya tuz salça iyice karıştırıyoruz. Karıştırdıktan sonra yavaş yavaş unumuzu ilave ediyoruz. Baya sert bir hamur elde edene kadar unumuzu ilave ediyoruz. Daha sonra hamur iyice özleşene kadar yoğuruyoruz. O gün içinde aralıklarla hamuru yoğuruyoruz ve iki gün dinlenmeye bırakıyoruz. Serin bir yerde. İki gün geçtikten sonra hamurumuzu tekrar yoğurarak elimize küçük parçalar alacak avucumuzda açtırıyoruz ve temiz bir bezin üstüne tarhanamızı dökmeye başlıyoruz. Bütün tarhanayı küçük parçalar alarak elimizde açtırarak temiz bezin üstüne diziyoruz ve güneşte kurutuyoruz. Düzenli aralıklarla çevire çevire tarhanamızı iyice kurutuyoruz. Tarhanamız kuruduktan sonra eskiden babaannem kevgirden geçirirdi ama artık robotlar var bizde robot yardımı ile iyice robottan geçiriyoruz.

 

Ve işte tarhanamız hazır biz küçük küçük bez çuvallarda saklarız siz arzu ettiğiniz gibi serin bir yerde saklayabilirsiniz .Afiyet olsun.

YORUMLAR

Tags : Ev Tarifi Yapımı Tarifi Tarhana Tarifi Ev Yapımı Tarhana ve yapılışı, kolay Ev Yapımı Tarhana resimli ve yapılışı nurselin mutfağı Ev Yapımı Tarhana ardanın mutfağı